Zwyczaje wielkanocne – dawniej i dziś

 

Polacy bardzo cenią sobie przywiązanie do tradycji. Nie inaczej jest w przypadku Świąt Wielkanocnych, z którymi związanych jest wiele zwyczajów. Część z nich przetrwała wieki i wciąż jest kultywowana w większości domów.święta wielkanocneZgodnie z tradycją Wielka Sobota jest dniem święcenia pokarmów. Wówczas udajemy się do kościoła z koszyczkami, w których znajdują się produkty takie jak jajka – oznaczające nowe życie, chleb – dla chrześcijan symbolizujący Ciało Chrystusa, wędlina, będąca symbolem dostatku, sól i pieprz – oznaczające trwałość, nieśmiertelność oraz ochronę ludzkiego życia, ponadto sól chronić ma od zepsucia. W koszyczku ze święconką nie powinno zabraknąć również ciasta – jest to bowiem symbol umiejętności i doskonałości. Co więcej, koszyczek należy ozdobić baziami czy też zielonymi gałązkami bukszpanu, które wiążą się z budzącą się do życia przyrodą. Poświęcone pokarmy spożywa się następnego dnia podczas tradycyjnego śniadania wielkanocnego.
Kolejny zwyczaj wielkanocny, z pewnością lubiany najbardziej przez dzieci, to malowanie jaj. Zwyczaj ten sięga kilka wieków wstecz. Jaja mogą być zdobione za pomocą najróżniejszych technik. Tak przygotowane pisanki również powinny znaleźć się w koszyczku ze święconką.
Lany poniedziałek to popularny śmigus-dyngus. Tego dnia wszyscy bez względu na wiek polewają się wodą. Znana legenda mówi, że jeśli w świąteczny poniedziałek dziewczyna nie zostanie polana wodą, wróży jej to staropanieństwo.
Wśród nowych świeckich tradycji wielkanocnych jest tak zwany zajączek, który wręcza grzecznym dzieciom prezenty w postaci drobnych upominków, na przykład słodyczy.
Do innych, zdecydowanie mniej popularnych zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi należą między innymi: wieszanie śledzia będącego symbolem wielkiego postu, pogrzeb żuru, który także spożywany był przez cały okres trwania postu, czy wielkie grzechotanie, gdy kołatki zastępowały milknące w kościele dzwony.

Może zainteresuje Cię również...

Komentarzy: 2

  1. Krzysiek pisze:
     

    Opłaca się zaznajomić z Twoimi tekstami, bo są bardzo dobre.

  2. Andrzej Nowak pisze:
     

    Twój wpis mnie osobiście niezwykle sporo nauczył. Fajnie się czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>