Wzrost emigracji zarobkowej. Dokąd za chlebem?

 

Wzrost emigracji zarobkowej. Dokąd za chlebem?Mimo, że różnica w zarobkach w Polsce i za granicą w ciągu ostatnich 25 lat uległa znacznemu zmniejszeniu, praca na emigracji nadal się nam opłaca. Mit zachodniego eldorado co prawda upadł, ale brak perspektyw sprawia, że liczba wyjeżdżających z roku na rok wzrasta.

Z danych GUS wynika, że zdecydowana większość wyjeżdżających decyduje się na kraje członkowskie Unii Europejskiej. Najpopularniejszymi kierunkami są Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Holandia i Włochy. Poza UE Polaków kusi wyjątkowo wysoki poziom opieki społecznej i sprzyjające warunki do zakładania rodziny w Norwegii.

Ile zarabiają? Z tym bywa różnie. Uśredniając, najlepiej na emigracji wychodzą osoby decydujące się na kraje skandynawskie. Trzeba wziąć jednak pod uwagę wysokie koszty życia. Opłaca się też jechać do Wielkiej Brytanii, Holandii czy Niemiec. Można tam zarobić nawet sześć razy więcej niż przeciętnie w Polsce.

Największy spadek liczby polskich emigrantów odnotowano w Hiszpanii i Irlandii. Wiąże się to z relatywnie wysokim bezrobociem, będącym skutkiem kryzysu ekonomicznego.

Ponad 75 proc. czasowych emigrantów przebywa za granicą ponad 12 miesięcy.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>