Setne urodziny Danuty Szaflarskiej

 

Danuta Szaflarska, najpogodniejsza dama polskiego kina i teatru, kończy dziś sto lat. Mimo tego, że w jej dokumentach widnieje, że urodziła się 20 lutego, dzisiejsza data jest tą poprawną.

Danuta Szaflarska

Początkowo jej zainteresowania skupiały się wokół medycyny i handlu. Ostatecznie – za namową znajomych – zdecydowała się jednak na aktorstwo. Po studiach rozpoczęła karierę artystyczną w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Później pracowała jeszcze w Teatrze Podziemnym i w Teatrze Frontowym Armii Krajowej. W powstaniu warszawskim była łączniczką.

Powojenne lata spędziła w Starym Teatrze w Krakowie oraz w Teatrze Kameralnym w Łodzi. Później występowała w Teatrze Współczesnym i Teatrze Narodowym. Do emerytury w roku 1985 pracowała w Teatrze Dramatycznym. Gościnnie występowała na większości warszawskich scen.

Popularność przyniosły jej też niezapomniane kreacje filmowe – m.in. w „Zakazanych piosenkach”, „Skarbie”, „Ludziach z pociągu”, w serialu „Lalka”, „Dolinie Issy”, „Korczaku”, „Diabłach, diabłach” i „Pożegnaniu z Marią”.

W 2007 roku Szaflarska stworzyła znakomitą postać w filmie „Pora umierać”. Reżyserka Dorota Kędzierzawska opowiadała później, że wielokrotnie musiała upominać aktorkę, by poruszała się nieco wolniej, bo gra staruszkę.

W późniejszych latach aktorka wystąpiła jeszcze m.in. w filmie „Ile waży koń trojański?”, „Jeszcze nie wieczór”, „ Pokłosiu” i „Innym świecie”.

Między 17 a 21 lutego TR Warszawa organizuje imprezę „Fenomen – Szaflarska. Przegląd filmów z udziałem Danuty Szaflarskiej”. Zachęcamy do uczestnictwa, a niezwykłej pani Danucie życzymy kolejnych lat w zdrowiu i pogodzie ducha :)

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>