Początki internetu. Na naszych oczach dokonała się rewolucja

 

internetPierwsza strona www uruchomiona została w roku 1990, jednak wówczas była dostępna wyłącznie dla użytkowników wewnętrznej sieci CERN-u. Dopiero po upływie niespełna trzech lat strona została udostępniona dla wszystkich internatów. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Rewolucja dokonała się na naszych oczach.

Początek internetu zawdzięczamy Tom’owi Benners-Lee, który jest współtwórcą oraz pionierem usług www. To właśnie dzięki niemu witryny nie są ciągiem tekstów.

Duże zmiany

Kolejne lata przyniosły mnóstwo nowych informacji na temat internetu. Oto kilka interesujących informacji związanych z tym tematem. Pierwsze strony internetowe były połączeniem tekstu oraz hiperłączy. Po pewnym czasie pojawiły gify, które były bardzo chętnie wykorzystywane. Powstające w kolejnych latach witryny internetowe, których budowa opierała się na Macromedia Flash, charakteryzowały się bardzo długim czasem ładowania. Z czasem strony www zyskały zupełnie nowy wizerunek – stały się bardziej przejrzyste, jednak niewiele wspólnego miały z minimalizmem, z którym mamy do czynienia obecnie. Powstawać zaczęły strony rozumiejące potrzeby użytkowników, a internet stał się miejscem nie tylko bogatym w informacje z najróżniejszych dziedzin, ale także jest źródłem rozrywki i zabawy, ułatwia również komunikację.

Ciekawostki

Przy okazji krótkiej historii internetu, warto wspomnieć również o kilku ciekawostkach z nim związanych. Internet powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, był wówczas technologią tworzoną z myślą o wymienia informacji po wojnie nuklearnej. WorldWideWeb – tak nazywała się pierwsza przeglądarka internetowa, która powstała z myślą o komputrze NeXT.

Pierwsze słowa, jakie padły przy pomocy komunikatora Skype brzmiały “Halo, słyszycie mnie?”, zostały wymówione w języku estońskim, a wszystko to miało miejsce w roku 2003. Pierwszy z najgroźniejszych wirusów, nazwany Michał Anioł, zaatakował komputery w lutym 1991 roku. Mnóstwo innych ciekawostek związanych z internetem znaleźć można oczywiście w sieci.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>