Niezwykły pogrzeb, który wywołał skandal w Rzymie

 

Sceny jak z gangsterskiego filmu – tysiące płatków róż, bogato zdobiona kareta, muzyka z „Ojca chrzestnego” i tłum ludzi. Tak w skrócie wyglądał pogrzeb szefa gangsterskich struktur Vittorio Casamonica w Tuscolano (wschodnia część stolicy). Wydarzenie wzbudziło falę krytycznych komentarzy ze strony władz miasta i polityków. Wywołało też prawdziwą burzę medialną i konsternację rzymskiej diecezji.Niezwykły pogrzeb we Włoszech

65-letni Vittorio Casamonica był jednym z najpotężniejszych gangsterskich przywódców w Rzymie. Jego organizacja specjalizowała się w wymuszeniach, lichwie i narkobiznesie. Pompatyczny pogrzeb zgromadził setki osób i trafił na czołówki mediów. Trumna była transportowana w czarnej zabytkowej karecie ciągniętej przez sześć irlandzkich rumaków. Przed kościołem orkiestra uroczyście wygrywała muzykę z „Ojca chrzestnego”, a licznie zgromadzeni żałobnicy podnosili transparenty z hasłami typu „Król Rzymu”. Nad ich głowami z helikoptera przelatującego nad kościołem zrzucono tysiące płatków czerwonych róż. Wstrzymano ruch uliczny i na cmentarz zmarłego przewieziono rolls-roycem.

Protesty

Uroczystość zbulwersowała lewicę. Zażądano natychmiastowej reakcji ministra spraw wewnętrznych. Mężczyzna chce od lokalnych władz wyjaśnień w sprawnie zaistniałej sytuacji. Także burmistrz Rzymu nie krył złości spowodowanej wydarzeniem, zaznaczając, że fatalnie wpłynie na opinię publiczną, ukazując mafię w przekłamanym świetle. Komentujący zgodnie zauważyli, że pogrzeb Casamonica jest wystarczającym dowodem na to, że w stolicy jest, była i będzie mafia.

Brak winnych

Proboszcz nie krył zdumienia zainteresowaniem mediów, tłumacząc, że nie miał świadomości, że chowa bossa klanu mafijnego. Wspominał, że przybyli żałobnicy zachowywali się spokojnie i nie wzbudzili żadnych podejrzeń, pytając retorycznie, w jaki sposób miałby ich wszystkich wyrzucić. Wikariat lakonicznie skomentował uroczystość, zaznaczając, że wg obowiązującego prawa kanonicznego nie można odmówić pogrzebu. Scen rodem z hollywoodzkich filmów nie tłumaczył.

Spory

Ostentacyjna prezentacja mafijnej siły może być cichym przyzwoleniem dla zbrodniarzy. Politycy i władze miasta starają się za wszelką cenę zapobiegać tego typu sytuacjom, które – szczególnie we Włoszech – stanowią ogromny problem. Koloryzowanie historii i popularyzacja struktur mafijnych to poważny problem, ponieważ propagowanie gangów stanowi ogromne wyzwanie dla organów bezpieczeństwa.

Konkluzja

Oburzenie wydarzeniem pogrzeb-show, szczególnie z odtwórcą roli głównej o tak wątpliwej reputacji, nie dziwi. Zastanawiające jest jednak, że władze zwróciły się do duchowieństwa z żądaniem tłumaczeń. Jak powszechnie wiadomo, to nie Kościół zajmuje się przestępcami i nie jego rolą jest weryfikowanie, kto się do nich zalicza, a kto nie. Z drugiej strony trudno uwierzyć w nieświadomość proboszcza. Jeśli spór sprawnie się rozwiążę, już wkrótce poznamy szczegóły historii. O ile mafia ich wcześniej nie podkoloruje.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>