Niemiecka armia w fatalnej kondycji

 

niemcy_armia

Hellmut Königshaus piastujący do tej pory stanowisko pełnomocnika Bundestagu do spraw sił zbrojnych przedstawił szczegółowy, niepokojący raport dotyczący stanu niemieckiej armii. Domaga się on, aby w najbliższym czasie poczynione zostały większe inwestycje zarówno w system szkolenia żołnierzy, którym jego zdaniem brakuje wiedzy i umiejętności, a także w sprzęt i wyposażenie, które jest w coraz gorszym stanie.

Przykładów potwierdzających fatalną kondycję niemieckiej armii jest wiele. Przykładowo wiele spośród wysłużonych śmigłowców czy samolotów bojowych okazuje się niesprawna, a ich naprawa jest niemożliwa z powodu braku zamówień na niezbędne części zamienne. W efekcie armia niemiecka posiada sporo niesprawnego i bezużytecznego na tą chwilę sprzętu.

W swoim raporcie Hellmut Königshaus zwraca także uwagę na brak odpowiedniego szkolenia dla żołnierzy, którzy biorą udział w zagranicznych misjach. W efekcie zdolnych do służby za granicą jest jedynie garstka żołnierzy przez co nie mogą oni być zbyt często zmieniani przez inne jednostki. To z kolei prowadzi do nadmiernego ich przeciążenia i coraz większego stresu.

Pełnomocnik zwrócił także uwagę na koszary wojskowe. Blisko 38% budynków wykazuje ogromne zaniedbania, a prawie 9% w ogóle nie nadaje się do użytku z powodu ogromnego zagrzybienia czy braku ogrzewania w okresie zimowym. Zaniepokojenie budzi także ilość samobójstw wśród żołnierzy. W zeszłym roku odnotowano bowiem aż 24 przypadku odebrania sobie życia, a także 43 nieudane próby targnięcia się na własne życie. To naprawdę niepokojące statystyki, które bardzo źle świadczą o aktualnym stanie armii niemieckiej.

Raport zawiera łącznie 79 stron, które stanowią apel i jednocześnie listę zadań dla minister obrony, Pani Ursuli von der Leyen. Pani minister już zobowiązała się poczynić odpowiednie kroki. Na samo zmodernizowanie koszar ma w najbliższej przyszłości przeznaczyć blisko 750 mln euro. Kwota może robić wrażenie, jednakże z powodu licznych zaniedbań na różnych polach wydaje się jedynie kroplą w morzu potrzeb. Konieczne będą dalsze, niezwykle kosztowne inwestycje w niemiecką armię.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>