Katastrofa w Andach. Po 54 latach znaleziono wrak samolotu

 
Uczestnicy wyprawy na miejscu katastrofy.

Uczestnicy wyprawy na miejscu katastrofy.

54 lata po katastrofie samolotu w Andach najprawdopodobniej znaleziono jego szczątki. Z maszyną stracono kontakt 3 kwietnia 1961 roku. Na jej pokładzie były 24 osoby, wśród nich 8 znanych piłkarzy. Nikt nie przeżył.

Wrak został znaleziony przez uczestników wyprawy wspinaczkowej w Andach. O odkryciu zaginionej ponad pół wieku temu maszyny poinformowała chilijska telewizja.

Eliseo Mouriño

Eliseo Mouriño

Osoby, które natrafiły na wrak odmówiły podania dokładnej lokalizacji ze względu na możliwe próby zbezczeszczania miejsca tragedii. Wiadomo tylko, że znaleziono je w Maule, ok. 300 kilometrów od Santiago.

Jak poinformował jeden z uczestników wyprawy – Leonardo Albornoz – samolot znajduje się ok. 3200 metrów nad poziomem morza. Na miejscu widać sporą część kadłuba i porozrzucane ludzkie szczątki.

W katastrofie samolotu Douglas DC-3 zginęli piłkarze klubu Green Cross. Wśród nich był m.in. popularny w tamtych czasach Eliseo Mouriño, który z klubem Boca Juniors zdobył mistrzostwo Ameryki Południowej.

Douglas DC-3

Samolot Douglas DC-3.

W Andach, w katastrofie lotu Fuerza Aérea Uruguaya 571 – 13 października 1972 roku – zginęła też część drużyny rugbystów z rodzinami. Na pokładzie było 45 osób, 12 z nich nie przeżyło, a kolejnych 6 zmarło w pierwszych dniach po katastrofie.

Rozbitkowie nie byli wyposażeni w żaden sprzęt, pozwalający im przeżyć w tak trudnych warunkach. Nie posiadali leków ani żywności. Z niewielkiego radia na pokładzie dowiedzieli się, że akcja poszukiwawcza po 10 dniach została odwołana. By przeżyć, rozbitkowie podjęli decyzję, że muszą zjeść ciała zmarłych towarzyszy.

28 października samolot został przysypany przez lawinę. Zginęło kolejne 8 osób. W grudniu część grupy wyruszyła w dramatyczną wyprawę po pomoc. Udało się. 22 grudnia ekipa ratunkowa dotarła do reszty rozbitków. Uratowano 16 osób.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>