Jak zoptymalizować działanie systemu?

 

Sprawnie działający system operacyjny to podstawa szybkiej, wydajnej i sprawnej pracy. Nowy sprzęt komputerowy jest niemalże niezawodny. Jednak zazwyczaj z czasem sytuacja ta ulega znacznemu pogorszeniu, a powodem może być na przykład instalowanie kolejnych programów, które są niezbędne do pracy. Wpływ na taki stan rzeczy może również mieć pobieranie z Internetu różnego rodzaju, niekoniecznie potrzebnych materiałów.

komputer zwalnia

Pozbądź się programów, z których nie korzystasz

Pierwszym krokiem w celu zoptymalizowania działania sytemu jest usunięcie programów, z których nie korzystamy. Już w momencie zakupu komputera zainstalowanych jest na nim mnóstwo programów, które na pewno nie będą używane. Producenci najczęściej instalują próbne wersje programów, mające być zachętą do zakupu pełnej wersji. Wszystkie tego typu programy powodują spowolnienie systemu, zajmują nie tylko miejsce na dysku, ale także pamięć. Warto zatem odinstalować programy, które są nam zbędne.

Programy uruchamiane podczas startu komputera

Podczas uruchamiania komputera automatycznie włącza się duża ilość programów, które pracują w tle, skutecznie obniżając przy tym wydajność systemu. Aby sprawdzić, jakie programy są uruchamiane podczas startu komputera i czy jest wśród nich oprogramowanie często przez nas użytkowane, można pobrać narzędzie AutoRuns for Windows. Jego zadaniem jest pokazanie wszystkich procesów oraz programów, które włączane są właśnie podczas uruchamiania systemu. AutoRuns pozwoli także na zapobieganie automatycznemu włączaniu się zbędnego oprogramowania.

Dysk twardy – oczyszczanie i defragmentacja

Na spowolnienie systemu wpływ ma również ilość niepotrzebnych plików znajdujących się dysku twardym. Plików tymczasowych, a także różnych plików systemowych pozbyć się można korzystając z narzędzia oczyszczania dysku twardego. Inny sposób na zoptymalizowanie systemu to defragmentacja dysku twardego. Zadaniem defragmentatora jest zwiększenie wydajności dysku twardego. Regularne przeprowadzanie tego procesu korzystnie wpłynie na szybkie i sprawne działanie systemu.

Ponowne uruchamianie komputera

Ponowne uruchamianie pozwala na oczyszczanie pamięci komputera. Powoduje również zamknięcie zbędnych usług oraz procesów, a także oprogramowania, jakie zostało uruchomione na urządzeniu. Warto pamiętać o tym, że im więcej programów jest otwartych na komputerze, tym bardziej spada wydajność systemu.

Czyszczenie rejestru

W rejestrze zawarte są wszystkie ustawienia systemu, a także informacje o zainstalowanych na komputerze programach. Poprzez oczyszczenie rejestru, działanie systemu zostanie zoptymalizowane. Proces ten można przeprowadzić korzystając z przeznaczonych do tego programów.

Zoptymalizowany system – wydajniejsza praca

Sposobów na zoptymalizowanie działania systemu jest znacznie więcej. Wśród nich jest także zmniejszenie liczby jednocześnie uruchomionych programów, wyłączenie niektórych efektów wizualnych czy też zwiększenie pamięci, na przykład używając funkcji WindowsReadyBoost. Przyspieszenie działania systemu niesie za sobą liczne korzyści.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>