Cudzoziemcy w rosyjskiej armii

 

rosja_zolnierze

Do służby w rosyjskiej armii mogą od teraz przystąpić także cudzoziemcy. Rosyjska Duma zmniejszyła zaostrzenia biurokratyczne, które w zasadzie uniemożliwiały wstąpienie do wojska osobom spoza Rosji. Teraz, aby zostać żołnierzem wystarczy jedynie bardzo dobrze znać język rosyjski.

Takie podejście z pewnością sprawi, iż będzie więcej chętnych do wstąpienia do armii, jednakże zmodyfikowane prawo jasno podkreśla, iż obcokrajowcy mogą być jedynie żołnierzami i nie mają szans na uzyskanie żadnego ze stopni oficerskich. Niemniej jest to spory krok na przód i szansa dla wielu ludzi na znalezienie stabilnej pracy.

Do tej pory znane były przypadki wstępowania cudzoziemców do rosyjskiej armii, jednakże były one sporadyczne. Ogromną przeszkodą był także brak jednolitych i jasnych przepisów, które określałyby by zasady wstępowania takich osób do wojska. Zgodnie z ujawnionymi statystykami w 2011 roku w armii rosyjskiej służyło 187 cudzoziemców.

Nowe przepisy wpływają także na procedury, które stają się znacznie prostsze. Wcześniej, aby ubiegać się o kontakt w wojsku należało dokumenty chętnego przesłać za pośrednictwem wydziału kadr rosyjskiego resortu obrony do szefa ministerstwa, który dokumenty te musiał zaakceptować. Dopiero po akceptacji ministra, dowódca konkretnej jednostki mógł wyrazić zgodę i podpisać kontrakt z obcokrajowcem wcielając go do armii. Obecnie tryb ten został zmieniony i wyraźnie uproszczony. Chętny do służby cudzoziemiec zobowiązany jest do złożenia podania w tzw. komendzie wojskowej (ewentualnie w jednostce wojskowej, w której chciałby odbywać służbę). Możliwość taka jest również w przypadku obiektów wojskowych leżących poza granicami Federacji Rosyjskiej, gdzie stacjonują jej wojska. Na podstawie podania przeprowadzana jest selekcja, która decyduje o tym czy dany kandydat powinien otrzymać skierowanie do służby. W efekcie droga rekruta cudzoziemca nie różni się aż tak bardzo od zwykłego rekruta. Z pewnością zachęci to wielu obcokrajowców do zaciągnięcia się do rosyjskiej armii.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>