Co wpływa na rynek najmu mieszkań?

 

Pomimo tego, iż dane demograficzna działają negatywnie na rynek najmu, pojawiają się również nowe zjawiska, które mu sprzyjają. Chodzi tu głównie o tendencje Polaków, którzy gotowi są na nowe wyzwania i stali się bardziej mobilni – problem zmiany mieszkania już nie istnieje, wręcz przeciwnie wraz z nową pracą postanawiamy zmienić miejsce zamieszkania. Co ciekawe, na rynek nieruchomości wpływają również rozwodnicy i osoby, które żyją w pojedynkę.

mieszkanie na wynajemWynajem nieruchomości jest w znacznej części uzależniony od zmian obyczajowych występujących w naszym kraju. Specjaliści prognozują duży wzrost rynku najmu, który budowany jest między innymi przez takie czynniki jak kredyty hipoteczne. Uzyskanie pomocy finansowej z roku na rok wymaga coraz większego wkładu własnego – a co za tym idzie, mniejsza liczba społeczeństwa będzie miała możliwość zakupu mieszkania na własność.

LoftRynek najmu mobilizowany jest także przez osoby, które rozwijają się zawodowo. Polacy wykazują większą niż 10 lat temu chęć zmiany zawodu i miejsca zamieszkania. Badania agencji pracy Kelly Global Workforce Index przekazały statystyki, które obrazują wyżej wspomnianą tendencję – aż 72% rodaków jest w stanie zmienić miasto, jeśli tylko uzyskają ciekawą ofertę pracy. Zdecydowanie chętniej wyjechalibyśmy za granicę (aż 20% ankietowanych), co nie zmienia faktu, że nowe perspektywy w obrębie naszego kraju, także potrafią nas skusić i zmobilizować do zmian.

Wszystkie czynniki wpływające na rynek pracy mają swoje przełożenie w branży nieruchomości. Ale nie tylko od nich jest ona zależna. Jak się okazuje nasze tendencje związane ze stylem życia potrafią znacząco namieszać w rynku najmu. Sukcesywnie wzrasta liczba osób, która tworzy jednoosobowe gospodarstwa domowe. Ponadto, jak się okazuje liczba rozwodów zaczyna wzrastać, natomiast maleje liczba małżeństw. Jaki ma to wpływ na wynajem nowych mieszkań? Jest większy popyt na nieruchomości. Rozwodnicy oraz single wbrew stereotypom  poszukują mieszkań o coraz większej powierzchni. Obecnie nawet najemca, który żyje na własną rękę preferuje lokale dwupokojowe. Wiąże się to z naszym towarzyskim trybem życia – chcemy mieć miejsce dla ewentualnych gości, w momencie gdy musimy kogoś przenocować. Kawalerki natomiast zaczynają cieszyć się popularnością wśród studentów, którzy unikają przeludnionych akademików, czy też stancji, które trzeba dzielić z innymi.

do wynajęciaPreferencje związane z najmem mają swoje odzwierciedlenie wśród osób kupujących mieszkanie. Okazuje się, że najpopularniejszym metraże w minionym roku to te o powierzchni 40 – 55 mkw. Kupujący zwracali uwagę na rozkład mieszkania oraz lokalizację. Osoby samotne decydowały się głównie na nieruchomości w dużych miastach – stawiano na dobry dostęp do sklepów, lokali gastronomicznych i punktów rozrywki takich jak kino, centra handlowe, puby.

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym najemcom jest przypływ emigrantów. Nie tylko w województwach sąsiadujących z granicą wschodnią zauważa się wzrost zapytań ze strony Białorusinów czy Ukraińców o lokale pod wynajem. Taki stan rzeczy związany jest z wojną, która dotyczy tych obywateli, ale także z ułatwieniami dla obcokrajowców uprawomocnionymi ze strony naszego państwa od połowy 2014 roku.

Wszystkie zmiany przez które przechodzimy mają wpływ na wzrost inwestycji na rynku nieruchomości. Eksperci prognozują, iż w 2015 roku dynamicznie wzrośnie liczba mieszkań kupowanych pod późniejszy wynajem.  Inwestorzy nie tylko obserwują zapotrzebowanie społeczeństwa, ale także wykorzystują ten czas dla własnego zarobku. To jest dobry moment na zakup mieszkania oparty na jeszcze dość tanich kredytach i najniższych w historii stopach procentowych. Zapowiadane są podwyżki dotyczące wkładu własnego, co jak zakładają inwestorzy wpłynie pozytywnie na rynek najmu.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>