Prywatność w sieci – czy to możliwe?

 

prywatność w sieci

Prywatność sieci to niewątpliwie częsty temat do dyskusji. W tej kwestii zdania są podzielone. Niezaprzeczalnym jest fakt, że korzystając z Internetu każdy użytkownik zostawia po sobie ślad. Z kolei zgromadzone informacje pozwalają na zbudowanie pełniejszego obrazu. Wielu ludzi dobrowolnie rezygnuje z zachowania swojej prywatności poprzez korzystanie z serwisów społecznościowych.

WiFi w miejscach publicznych

Jak się okazuje, zachowanie prywatności w sieci jest możliwe. Szanse na zwiększenie ochrony dają aplikacje, ale przede wszystkim zachowanie ostrożności. Aby zadbać o ukrycie swojej tożsamości nie jest konieczne posiadanie dużej wiedzy technicznej. Pierwszym krokiem może być anonimowe połączenie z siecią. Zrezygnować zatem warto z korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które dostępne są nie tylko w kawiarniach, restauracjach, ale także w wielu innych miejscach.

Prywatność a przeglądarka

Aby choć trochę uchronić swoją prywatność w sieci, warto zainstalować specjalne rozszerzenia oraz nakładki na przeglądarkę internetową. Dostępne są dodatki blokujące zapisywanie cookies, a także informujące o tym, kto i jak próbuje śledzić danego użytkownika. Inna propozycja to korzystanie z niestandardowej przeglądarki, która zapewnia prywatność w sieci.

Bezpieczna skrzynka internetowa

Gwarancją bezpieczeństwa w sieci jest również bezpieczna skrzynka elektroniczna. Proces skanowania skrzynek mejlowych zapewne nikogo nie zaskakuje. O tym, że taki proceder jest realizowany przekonać się można otrzymując spersonalizowane reklamy. Aby jednak ustrzec się przed tym, warto zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to szyfrowanie wiadomości wysyłanych ze standardowych skrzynek. Drugie proponowane rozwiązanie to wybór bezpiecznych serwisów pocztowych.

Serwisy społecznościowe

To właśnie serwisy społecznościowe każdego dnia wystawiają prywatność osób z nich korzystających na niebezpieczeństwo. Rozwiązaniem jest zatem zrezygnowanie z korzystania z tego typu serwisów bądź też zachowanie szczególnej ostrożności polegające na oszczędnym udzielaniu się, a także właściwym dostosowaniu stopnia prywatności swojego profilu. Warto wiedzieć, że dostępne są programy, które pozwalają na wyszukanie wpisów, zdjęć, statusów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na naszą reputację, nie tylko w sieci.

Wygeneruj trudne do złamania hasła

W trosce o zwiększenie prywatności swój sprzęt warto również zaopatrzyć w specjalne programy, których zadaniem jest zapisywanie w pamięci haseł do skrzynki pocztowej czy też usług sieciowych. Programy też umożliwiają również generowanie skomplikowanych haseł, w skład których wchodzą symbole, cyfry oraz litery. Złamanie takiego hasła będzie trudniejsze. Tego rodzaju programy i aplikacje bazują na zaawansowanych narzędziach do szyfrowania danych.

Nie ma stuprocentowej pewności

Aby zadbać o swoją prywatność w sieci korzystać można z wielu rozwiązań, które skutecznie utrudnią osobom trzecim dostęp do informacji, w posiadanie jakich nie powinni wejść. Należy jednak mieć świadomość, że nie ma stuprocentowej pewności co do skuteczności ochrony prywatności w sieci. Każde oprogramowanie może zawierać lukę, która zostanie wykorzystana przez niepowołane osoby.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>