Oculus Rift – lepsza rzeczywistość czy niebezpieczeństwo?

 

O Oculus Rift większość z was już zapewne słyszała. Innowacyjne gogle, pozwalające się przenieść w inny wymiar wydają się wynalazkiem niczym z filmu science fiction, więc tym bardziej ekscytujące jest to, że już wkrótce staną się powszechnie dostępne.
Oculus RiftPoczątkowe podejście internautów do Oculus Rift było raczej sceptyczne. Zapewnienia producenta brzmiały zbyt dobrze, by mogły okazać się prawdą. A jednak! Liczne testy wykazały, że to naprawdę porządne narzędzie do rozrywki na najwyższym poziomie, umiejętnie oszukujące nasze zmysły. Wróćmy jednak do początku. Rewolucyjne urządzenie VR to świetny, dość lekki produkt o niesamowitym potencjale. Posiadanie go w domu może zrewolucjonizować wymiar codziennej rozrywki. Jego obecna ocena sprowadza się do jednego stwierdzenia – to przyszłość.

Ogromna popularność

W momencie pojawienia się informacji na prac nad goglami VR większość podejrzewała, że na szumnych, dość abstrakcyjnych zapowiedziach się skończy. Stało się jednak inaczej. Obecnie stoiska wystawowe tego typu rozwiązań na targach i imprezach masowych poświęconych grom biją rekordy popularności. Każdy ma nadzieję, że choć przez chwilę zajrzy w inny wymiar, doświadczając wrażeń, które zapewne w przeciągu kilku najbliższych lat będą dostępne w wielu domach.

Indywidualne konfiguracje – najwyższa jakość rozrywki

Emocje związane z korzystaniem z gogli VR są jednak nieporównywalne podczas wypożyczania ich na chwilę, podczas imprez, a spersonalizowanego korzystania we własnych czterech ścianach, gdzie nikt nam nie przeszkadza, a wszelkie konfiguracje słuchawek czy soczewek zależą od indywidualnych upodobań. Niezwykle realistyczne odczucia dostarczają prawdziwego dreszczyku emocji, co z zewnątrz może wyglądać nieco komicznie, jednak sama percepcja jest tego warta!

Wilk w owczej skórze

Oculus to jednak nie tylko rozrywka. Coraz częściej pojawiają się opinie, że tego typu rozwiązania mogą stać się źródłem wielu zagrożeń. Poza kreowaniem świata, o którym nawet nie ośmielilibyśmy śnić mogą być także polem do sadystycznych popisów, pozwalającym krzywdzić i torturować innych. Jeśli tak – czy zabawa jest tego warta? Albo – czy aż takie skrajności są w stanie uniemożliwić rozwój prężnie startującej technologii?

gogle oculus

Problem pojawiających się rewolucyjnych technologii

… wygląda zwykle podobnie – pojawia się grupa sceptyków, negujących zalety nowych rozwiązań, którzy przedstawiają z charakterystyczną dozą czarnowidztwa fatalne skutki wprowadzanych zmian, zmierzających najpewniej do całkowitej zagłady, następnie technologia wchodzi na rynek, popularyzuje się i wszyscy są zadowoleni. Ewentualne odstępstwa wynikają zazwyczaj z indywidualnych problemów, dla których rozwiązanie było tylko jedną z dróg, by ujrzeć światło dzienne. Wracając jednak do sedna – czy gogle przyczynią się do odrealnienia rzeczywistości i poprowadzą nas ku zagładzie? Nie, jednak jak ktoś ma takie wyobrażenia, zalecamy konsultację ze specjalistą, bo być może sam niechybnie do niej zmierza.

A zatem

Puśćmy wodze fantazji. Jeśli cena nie okaże się zaporowa (choć pojawiły się takie głosy), zafundujmy sobie nowy wymiar domowej rozrywki, wciągając w to rodzinę i znajomych. Kierując się zdroworozsądkowymi zasadami nie narazimy się na żadne niebezpieczeństwo. A zabawa? Jest dla każdego, bo przecież w każdym jest trochę dziecka.

Na sklepowe półki gogle Oculus Rift trafią w pierwszym kwartale 2016 roku.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>