Kamera internetowa a bezpieczeństwo. O czym należy pamiętać?

 

Kamery internetowe od jakiegoś czasu są standardowym wyposażeniem urządzeń takich jak laptopy, tablety i smartfony. Taką kamerę posiada prawie każde używane przez nas urządzenie. Ale czy kiedykolwiek choć przez chwilę pomyśleliśmy, że podczas gdy my wpatrujemy się w ekran, ktoś może obserwować nas? A przecież ciągle natrafiamy na artykuły o tym, jak hakerzy zdołali namówić użytkownika na zainstalowanie na swoim komputerze programów szpiegujących do przechwytywania obrazu.

bezpieczeństwo

Jak upewnić się, czy nikt nie obserwuje cię bez twojej zgody?

 Wiele kamer w laptopach jest wyposażonych w diodę sygnalizującą, czy kamera jest włączona i aktywnie przesyła obraz. W niektórych jednak istnieje możliwość wyłączenia światełka przez wprowadzenie zmian do oprogramowania albo zmianę ustawień. To, że dioda się nie świeci, nie znaczy jeszcze, że kamera jest bezpiecznie nieaktywna.

Co możesz zrobić, żeby zabezpieczyć swoją kamerę internetową?

podglądanie za pomocą kamerki

Najprostsze rozwiązanie: zakryj ją

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jeśli chcesz zyskać absolutną pewność, że nikt nie obserwuje cię przez twoją własną kamerę internetową, weź plaster, kawałek taśmy lub karteczkę samoprzylepną i szczelnie ją zakryj. Nawet najlepszy haker nie da rady takiemu zabezpieczeniu.

Zamykaj swój laptop, kiedy go nie używasz

Jeśli nie chcesz trudzić się zaklejaniem kamery, po prostu nabierz przyzwyczajenia polegającego na zamykaniu pokrywy komputera, kiedy go nie używasz lub nie chcesz, by ktoś miał szansę obserwacji.

 Przeskanuj swój komputer w poszukiwaniu oprogramowania typu malware

Zwykły program antywirusowy nie zawsze wykrywa oprogramowanie typu malware i spyware związane z kamerkami internetowymi, więc dobrym pomysłem jest zainstalowanie także programu antispyware. Większość poradników poleca dodatkowo własną mieszankę programów antimalware, akich jak na przykład Second Opinion Malware Scanner, Malwarebytes lub Hitman Pro.

Nie otwieraj załączników w wiadomościach e-mail z nieznanych źródeł

szpiegowanie facebookJeśli w twojej skrzynce znalazła się wiadomość od kogoś, kogo nie znasz i zawiera ona załącznik, poważnie się zastanów, zanim go otworzysz lub po prostu nie otwieraj w ogóle. Może on bowiem zawierać malware typu Trojan, automatycznie instalujący szkodliwe programy na komputerze bez wiedzy użytkownika. A nawet jeśli wiadomość została przesłana przez znajomego, ale zawiera załącznik, o którym ten nie wspomina w treści e-maila, najlepiej zadzwonić i zapytać, czy załącznik jest bezpieczny i nie pochodzi z konta, które padło ofiarą hackingu.

Unikaj klikania w skrócone linki na portalach społecznościowych

Jedną z dróg rozprzestrzeniania się szkodliwego oprogramowania typu malware związanego z kamerami internetowymi są linki na portalach społecznościowych. Twórcy malware często korzystają z serwisów oferujących skracanie linków, takich jak na przykład TinyURL, aby ukryć prawdziwe źródło, do którego ich link prowadzi, a którym zwykle jest strona rozsiewająca złośliwe oprogramowanie. Jeśli zawartość linku wydaje się wyjątkowo ciekawa albo jego treść wydaje się być nakierowana na zachęcenie cię do kliknięcia, lepiej się wstrzymać.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>