Jakie technologie będą popularne w przyszłości? Prawo Moore’a się sprawdza

 

Wychwycenie rokującej technologii spośród setek pojawiających się każdego roku pomysłów to nie lada sztuka. Nie wystarczy dobra znajomość czy bezbłędna (dotychczas) intuicja. Oczywiście przy prognozowaniu i planowaniu inwestycji te elementy są niezbędne, jednak czasami potrzebna jest także odrobina szczęścia. Najlepszym przykładem na to jest debiut iPhone’a, który spotkał się z –delikatnie określając – umiarkowanym entuzjazmem, a dzisiaj jest potęgą wskazującą innym markom, którymi ścieżkami warto podążać.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat sytuacja na rynku nowych technologii wydaje się mieć dużo wspólnego z opracowaną w 1965 roku przez Gordona Moore’a – jednego z założycieli Intela – hipotezą, zgodnie z którą elementy w układzie scalonym ulegają podwojeniu średnio co 18 miesięcy. W praktyce 18 miesięcy okazało się być okresem umownym, który nie raz był rozciągany i skracany, ale główne założenie się potwierdziło.

Podstawowym problemem w ocenie potencjału wykorzystywanych technologii i prognozowaniu ich rozwoju są za wąskie horyzonty i skupianie się na aktualnych trendach. Być może dlatego, gdy pojawia się prawdziwy przełom najczęściej na początku trafia na mur niezrozumienia. Mało tego, poza wspomnianym murem premierze towarzyszy często szyderstwo i kpina. Podobnie było ze wspomnianym wcześniej iPhonem. Skupmy się jednak na tytułowym pytaniu i mniej lub bardziej udolnej próbie odpowiedzi.

Typujemy przekornie – peceta. Komputery nadal radzą sobie na rynku bardzo dobrze, a patrząc na to, co dzieje się na nim w ostatnim czasie, można wnioskować, że jeszcze długo na nim zostaną. Zaprezentowany ostatnio Raspberry Pi, który kosztuje jedynie kilka dolarów ma szansę na dużą popularność wśród użytkowników. Czy da radę zdobyć popularność na miarę przełomowych technologii? Przekonamy się już wkrótce.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>