Apple planuje namieszać na rynku motoryzacji

 

Firma Apple to zdecydowany lider w przeprowadzonych przez siebie strategiach marketingowych. Potrafią wokół swojej filozofii zrzeszyć grono osób, które zawsze będą stać po ich stronie. Może właśnie dlatego planują zdominować nowe rynki, które zapewnią im dodatkowe, znaczące źródła dochodów. 

samochód_apple

Jak informuje Bloomberg  (największa na świecie agencja prasowa) Amerykański koncern elektroniczny Apple przygotowuje strategię, która ma doprowadzić do tego, iż w 2020 roku marka wypuści na rynek swój pierwszy samochód o napędzie elektrycznym. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione. Podaje się, iż znana nam wszystkich firma zatrudniła do swojego grona ekspertów, przedstawicieli z dziedziny między innymi baterii i robotyki. Nie spodobało się to firmie A123 Systems, która złożyła pozew przeciwko Apple oskarżając markę o nieuczciwie praktyki prowadzące do przeciągnięcia inżynierów i projektantów baterii samochodowych na swoją stronę.

Wszystko po to, by wejść na rynek, na którego czele do tej pory stoi amerykańska firma Tesla oraz inne koncerny.  Jednym z nowych ekspertów działających już w firmie Apple został Johann Jungwirth. Do tej pory urzędował on na stanowisku prezesa  amerykańskiego oddziału Mercedesa ds. badań i rozwoju.

W ubiegłym roku mówiło się o niespodziewanych zamierzeniach Apple – informowano, iż marka jest zainteresowana wykupieniem udziałów producenta samochodów elektrycznych – mowa tu o Tesla. Najprawdopodobniej odbywały się już w tej sprawie pierwsze spotkania porozumiewawcze, które z niewiadomych nikomu powodów nie zostały sfinalizowane.

apple_car

Portal cnet informuje, iż to nie pierwsze próby wejścia marki Apple na rynek motoryzacyjny. Ich chęć działania w tej branży komunikowana jest już przez dłuższy czas. Co ciekawe, Prezes firmy Tim Cook zapowiada nowości. Planuje wprowadzić usługi CarPlay, która ma być nowym etapem rozwijającym połączenie motoryzacji i nowych technologii. Dzięki wspomnianej usłudze kierowcy będą mogli między innymi w samochodzie bez większych problemów słuchać muzyki za pomocą iTunes, odczytywać wiadomości tekstowe oraz odbierać połączenia głosowe.

Apple według portalu cnet planuje jeszcze bardziej innowacyjne zmiany – opracowują bowiem system, który zapewni automatyczną jazdę samochodem bez udziału kierowcy. Jak zwykle reprezentują oni ryzykowne rozwiązania, które mogą albo się całkowicie nie przyjąć w amerykańskim społeczeństwie albo jak to bywa z każdym produktem Apple – pójdą za nim tłumy.

Jedno jest pewne – jeśli myślimy o tej marce, to wiemy, że nie ma nic pewnego. Producenci i pomysłodawcy tej firmy zaskoczyli nas już wiele razy, tak samo być teraz. Tym bardziej, iż segment, w który planują się zadomowić pod względem technologii ma jeszcze wolne i spore pole manewru. Trzeba jednak w tym wszystkim pamiętać o Google, które w swoim projekcie dotyczącym udoskonalenia rynku motoryzacji jest o wiele dalej.

Artykuł gościnny napisany przez:

Grzegorz Olszewski
Dyrektor generalny w firmie GO-leasing, ogólnopolskiej sieci brokerów leasingu

Może zainteresuje Cię również...

1 komentarz

  1. Krzysiek pisze:
     

    Bardzo interesujący wpis! Lubie to! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>