Pracuj w Niemczech bez znajomości języka!

Wiele osób boi się szukać zatrudnienia w Niemczech, ponieważ nie znają języka. Oczywiście, lepiej jest posługiwać się chociażby w stopniu komunikatywnym, jednakże obecnie można wyjechać do pracy bez konieczności posiadania jakichkolwiek kompetencji językowych.

Gdzie szukać pracy?

W internecie pojawia się coraz więcej ofert pracy w Niemczech bez konieczności znajomości języka, ponieważ na terenie Niemiec działa wiele polskich agencji pośrednictwa pracy. Jeśli nie znamy języka, a mimo wszystko chcemy pracować u naszych zachodnich sąsiadów, to pracy najlepiej szukać właśnie w takich agencjach, ponieważ są one sprawdzone oraz działają jak najbardziej legalnie. Oczywiście, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o wyjeździe w celach zarobkowych trzeba dokładnie sprawdzić pośrednika, aby nie dać się wykorzystać oszustom, których niestety nie brakuje. Nieznajomość języka niemieckiego może powodować też to, że zostaniemy zatrudnieni na czarno i nawet nie będziemy sobie zdawali z tego spray, dlatego ważne jest aby współpracować z naprawdę rzetelnym koordynatorem. Należy wystrzegać się ogłoszeń od osób prywatnych lub firm, które nie podają swoich danych, czy każą uiszczać przedpłatę za wyjazd – takie praktyki nie wróżą nic dobrego.

Praca, ale gdzie?

Bez znajomości języka niemieckiego możemy znaleźć pracę przede wszystkim fizyczną. Nie mamy raczej szans na prace bardziej wymagające. Wakaty znajdują się na liniach produkcyjnych, przy pakowaniu kosmetyków, wykładaniu towaru w sklepach, sprzątaniu, przy pracy sezonowej oraz na budowach i w firmach zajmujących się remontami i pracami wykończeniowymi. Najczęściej są to firmy prowadzone przez Polaków, którzy znają język, sami zdobywają klientów i którzy potrzebują po prostu rąk do pracy. Zatrudnienie możemy też znaleźć w firmach niemieckich, które współpracują z polskimi agencjami pośrednictwa pracy. Najczęściej pracuje tam koordynator, który posługuje się językiem polskim i do którego można się zwracać ze wszystkimi wątpliwościami oraz problemami związanymi z pracą.

Ile można zarobić?

Jeśli chodzi o zarobki, to wygląda to bardzo różnie. Najczęściej stawki za pracę fizyczną zaczynają się już od 5 Euro za godzinę, jednakże trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo niskie wynagrodzenie i lepiej nie przyjmować takich ofert. Średnio stawki godzinowe powinny się plasować w okolicy 9-11 Euro brutto. Ważna jest także umowa, którą powinien z nami podpisać pośrednik. Powinna być ona spisana w języku polskim, tak aby pracownik w razie jakichkolwiek kłopotów mógł dochodzić swoich praw.

Praca bez znajomości języka w Niemczech jest najczęściej zajęciem sezonowym. Polskie agencje pośrednictwa pracy oddelegowują ludzi do pracy wyjazdowej na jakiś czas – najczęściej na dwa, trzy miesiące. Oczywiście, każdy wyjazd tego typu powinno się wykorzystać na naukę języka, ponieważ nawet z komunikatywną znajomością niemieckiego będziemy mogli znaleźć lepiej płatną pracę i to niekoniecznie poprzez polskiego pośrednika.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/10 (78 votes cast)
Praca w Niemczech bez znajomości języka, 3.5 out of 10 based on 78 ratings