Rośnie sprzedaż samochodów luksusowych w Polsce

 

Stale poprawiające się warunki finansowe niektórych polaków powodują, iż coraz więcej wśród nas osób zamożnych i bogatych. Widać to szczególnie po naszych garażach, w których w tym roku pojawiło się rekordowo dużo samochodów premium i luksusowych.

Co więcej, według raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”, segment premium i samochodów luksusowych jest obecnie najstabilniejszy i najszybciej rozwijający się. Aż 10% samochodów zarejestrowanych w 2014 roku to auta wyższej klasy.

W liczbach sytuacja prezentuje się następująco – 31,5 tysiąca aut zarejestrowanych w 2014 to samochody klasy premium (34 tysiące jeśli liczyć te z pogranicza), zaś aż 94 to auta luksusowe. Jak twierdzi Mirosław Michna, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG, marki premium to najsilniejsza gałąź polskiego rynku motoryzacyjnego, która jest niezwykle stabilna mimo panującego kryzysu.

Samochód luksusowyNajczęściej kupowanymi autami klasy premium są, według raportu, samochody marki BMW (7,7 tys. rejestracji), Audi (7,0 tys. rejestracji) i Mercedes (7,0 tys. rejestracji). W porównaniu do 2013 roku najwięcej nowych rejestracji zanotowała marka Infiniti (wzrost o 150%) oraz Lexus (109%). Jeżeli porównywać ze sobą poszczególne modele, to największą popularnością cieszyło się Volvo XC60 (2,8 tyś. rejestracji), Audi Q5 (1,7 tyś. rejestracji) oraz BMW X5 (1,4 tyś rejestracji).

W najwyższej, luksusowej klasie, dominującą marką okazał się być włoski producent Maserati, który przegonił Ferrari o 15 sztuk (kolejno 37 i 22). W tej klasie największy wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem osiągnęła marka Lamborghini, którego popularność wzrosła aż o 400 procent! Najpopularniejsze modele? Oba ze stajni Maserati – Ghibli i Quattroporte (19 i 14 rejestracji).

Według Andrzeja Marczaka z KPMG taka sytuacja na rynku możliwa była dzięki zmianom prawnym, które umożliwiły odliczenie VAT-u od samochodów posiadających homologację ciężarową. Zmiana ta spowodowała, że rynek aut wysokiej klasy w 2014 roku był wart ponad 5,6 mld złotych.

Wzrost rejestracji nowych pojazdów nie jest jednak charakterystyczny tylko dla tego roku. Rosnące zarobki Polaków powodują, że coraz więcej osób deklaruje posiadanie auta wyższej klasy. Wśród osób zamożnych jest to około 41% respondentów, wśród osób bardzo zamożnych – 51%, a wśród bogatych aż 65%. Niezależnie od przynależności do jednej z tych grup większość Polaków kupuje auta w Polsce, a osoby nabywające samochody za granicą robią to najczęściej w Niemczech.

Tak wysoki przyrost na rynku samochodów luksusowych i premium spowodowany jest przez kilka czynników. Przede wszystkim, spora ilość respondentów ustanawia dość niską granicę cenową dla aut, które można zaliczyć do tego segmentu. Ponadto, jak twierdzi Tomasz Wiśniewski z KPMG, znaczna część rejestracji w 2014 roku to zakupy korporacyjne, co może przekładać się na podświadomą deklarację o posiadaniu auta wyższej klasy przez osoby użytkującego tego typu pojazdy. Nie zmienia to jednak faktu, że wartość rynku motoryzacyjnego rośnie i można spodziewać się utrzymania tej tendencji.

Artykuł gościnny napisany przez:

Izabela Smardz

Ekspert leasingu, Dyrektor Oddziałów GO-leasing we Wrocławiu oraz Ostrowie Wlkp.

Może zainteresuje Cię również...

1 komentarz

  1. Beata Kuba pisze:
     

    To naprawdę ciekawy artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>