Turecka waluta

 

Na terenie Turcji oficjalną walutą jest lira. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2009. Warto wspomnieć, że owa waluta już w przeszłości była używana na terenie kraju, jakim jest Turcja, jednakże w latach 2005 – 2008 została zastąpiona przez tak zwaną nową lirę turecką.

Symbol waluty

Mówiąc o lirze tureckiej na pewno warto wspomnieć, co nieco o jej symbolu. Znak, który obecnie na niej widnieje został stworzony w 2012 i został on wyłoniony w ogólnokrajowym konkursie. Autorem zwycięskiego symbolu jest Tülay Lale. Jak wygląda ów symbol? Znak znajdujący się na lirze składa się z litery L, jaka wygięta jest w kształt półkotwicy a także przecinających ją kresek, które to tworzą literę T. warto zaznaczyć, że symbol kotwicy na walucie symbolizuje bezpieczną przystań, zaś kreski, jakie są skierowane ku górze, wciąż rosnący prestiż. Kodem międzynarodowym waluty jest TRY, zaś zapisywana jest ona symbolem TL.

Lira – moneta zdawkowa

Jeśli mówimy o lirze tureckiej warto zaznaczyć, że 1 lira turecka to 100 kuruş. Tym samym kurusz to moneta zdawkowa jaka jest odpowiednikiem polskiego grosza. Charakterystyczne jest to, że kurus wywodzi się z łaciny od słowa “grossus” ale także od niemieckiego “groschen”. Należy wspomnieć, że początki tejże waluty sięgają aż czasów Imperium Osmańskiego, czyli XVII wieku. Pomimo tego, że kuruş to nic innego jak “drobniak”, tak naprawdę jego historia jest znacznie dłuższa, aniżeli historia liry. Niegdyś nawet pełnił on rolę oficjalnej waluty Turcji. Wyparty został dopiero w roku 1844 kiedy to do obiegu wprowadzona została lira.

Wymiana walut

Jeśli przebywamy na terenie Turcji musimy wiedzieć, że za wszelkie zakupy najlepiej jest płacić właśnie w tej miejscowej walucie. Oczywiście w codziennym użyciu są tutaj także dolary oraz euro, jednakże zapłata za towar, bądź usługę w lirze jest dla nas najbardziej korzystna. Dzieje się tak dlatego, że często tureccy sprzedawcy dokonują bardzo prostego przelicznika, którym jest 1 lira = 1 dolar = 1 euro. Tym samym łatwo możemy przepłacić.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>