To już 85. urodziny Grupy Azoty

 

W styczniu 1930 r. została otwarta przez ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego Państwowa Fabryka Związków Azotowych zlokalizowana w Tarnowie. W tamtym czasie była to jedna z największych inwestycji w naszym kraju i stanowiła przykład dla kolejnych.

Głównym inicjatorem powstania fabryki był szanowany chemik, prof. Ignacy Mościcki. O swoim pomyśle mówił już w 1922 roku, jednakże decyzję o rozpoczęciu budowy zakładów azotowych rząd podjął dopiero w 1927 roku – wtedy prof. Ignacy Mościcki był już prezydentem.

grupa-azoty

Fabryka wraz z otaczającymi ją osiedlami mieszkaniowymi została zlokalizowana na terenie wsi Świerczek i Dąbrówka Infułacka pod Tarnowem. Łączna powierzchnia inwestycyjna to aż 670 hektarów. Tereny te zostały wykupione od księcia Romana Władysława Sanguszki i nazwane Mościce od nazwiska inicjatora całej inwestycji. W pierwszej kolejności zbudowane zostały niezbędne drogi dojazdowe zarówno do tworzonego osiedla mieszkaniowego, jak i bocznicy kolejowej. Dopiero w późniejszych etapach rozpoczęta została budowa hal produkcyjnych wraz z najwyższymi w Polsce i jednymi z najwyższych w ówczesnej Europie kominami fabrycznymi. Fabryka rozpoczęła swoją pracę w 1930 roku.

Trzy lata później, to jest w 1933 roku fabryka została połączona z zakładami zlokalizowanymi w Chorzowie. W ten sposób powstało nowe przedsiębiorstwo – Zjednoczone Fabryki Związków Azotowych w Mościcach i Chorzowie – którego dyrektorem został Eugeniusz Kwiatkowski (późniejszy minister skarbu).

W latach swojej świetności fabryka zatrudniała ok. 3000 pracowników, a produkowane przez nią wyroby (m.in. kwas azotowy, kwas solny, siarczan amonu czy saletrę amonową) eksportowano do ponad 60 krajów nie tylko w Europie. Fabryka prowadziła również własne gospodarstwo rolne, na którym rolnicy mogli zapoznawać się z nowoczesnymi metodami produkcji rolnej z wykorzystaniem nawozów azotowych.

W czasie okupacji fabryka nadal działała, lecz pod zmienioną nazwą: Stickstoffwerke Moscice. Niestety w 1944 roku najcenniejsze wyposażenie fabryki zostało wywiezione w głąb Niemiec i dopiero po wojnie udało się je odzyskać oraz wznowić działalność pod postacią zakładu państwowego. W tamtym czasie próbowano także zatrzeć pamięć o pomysłodawcy zakładu, Ignacym Mościckim nadając fabryce imię Feliksa Dzierżyńskiego. Zakład działa po dzień dzisiejszy, jednak na zupełnie innych zasadach. Jest częścią Grupy Azoty S.A., która notowana jest na giełdzie. Mimo faktu, iż lata świetności ma za sobą i nie jest obecnie najnowocześniejszym zakładem, to jednak nadal pełni istotną rolę w naszej gospodarce.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>