Office 365 dla domu. Czy warto?

 

Indywidualni użytkownicy dostaną więcej za mniej dzięki nowemu Office 365. Firma Microsoft przedstawia Office 365 Home Premium, zaprojektowane specjalnie dla potrzeb domowych i oferowane w wyjątkowo korzystnej cenowo ofercie. Dostępny jest także Office 365 Personal, przeznaczony dla indywidualnych użytkowników, którzy nie potrzebują pakietu Office na pięciu różnych komputerach jednocześnie.

Microsoft office 365

Za niedużą roczną opłatą pakiet Office 365 Personal umożliwi użytkownikowi zainstalowanie potrzebnych programów na jednym komputerze typu Windows PC lub Mac, a dodatkowo na jednym tablecie. Dzięki dostępności wszystkich innych funkcji, użytkownik będzie mógł korzystać także z 20 GB miejsca w chmurze systemu OneDrive i 60 minut miesięcznie do wykorzystania na połączenie za pośrednictwem programu Skype. Wzorem wszystkich innych subskrypcji Office 365, również wersja Personal zapewnia użytkowanie najnowszej wersji pakietu.

Czy warto?

Z pewnością jest wiele zalet takiego rozwiązania. Wersja Microsoft Office Home and Student z roku 2013 kosztowała dwukrotnie więcej niż roczna opłata za Office 365 i zawierała zaledwie narzędzia Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Wersja Microsoft Office Home and Business 2013 kosztowała trzykrotnie więcej i dodawała do zestawu narzędzie Outlook. Office 2013 Professional – do którego dostęp umożliwia subskrypcja Office 365 – to już ponad pięciokrotnie wyższy wydatek, zawierający kilka innych aplikacji, w tym narzędzia Access i Publisher.

A koszty?

Porównując koszt pakietu Office 2013 Professional oraz subskrypcji Office 365 i to, co oferują – aby sięgnąć kosztów tego pierwszego, należałoby korzystać z tego drugiego przez jakieś 5 lat. Na dodatek Office 2013 Professional jest ograniczony do użytku na jednym komputerze i nie posiada innych korzyści subskrypcji Office 365. Za kilka lat, kiedy firma Microsoft wypuści na rynek nową wersję Office, ograniczony pakiet z 2013 będzie się wydawał wyrzuceniem pieniędzy w błoto, podczas gdy ci posiadający subskrypcję Office 365 będą mogli bez problemu ściągnąć i zainstalować nową wersję.

Właściwie, większość indywidualnych użytkowników wcale nie potrzebuje tych wszystkich narzędzi zawartych w Office 2013 Professional. Lepiej jest zatem porównać wartość subskrypcji Office 365 Professional z pakietem Office 2013 w wersji Home, opcji Student i Business. W ich przypadku koszty zrównają się już po dwóch lub trzech latach. A pakietu nadal można używać tylko na jednym komputerze i nie zawiera ani przechowywania w chmurze OneDrive, ani darmowych minut dla programu Skype.

A w zamian…

Pojedynczy użytkownicy nadal wydają się być nieco zdezorientowani ofertą Office 365. Większości wydaje się, że jest to opcja w całości oparta na chmurze – tak jak same Office Web Apps (które są w pełni darmowe). Prawda jest taka, że wykupując subskrypcję Office 365 otrzymujemy dokładnie takie samo oprogramowanie jak wersja jednostanowiskowa, tylko z inną formą zapłaty i szeroką gamą dodatkowych funkcji, niedostępnych dla osobnych pakietów.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>