Norwegia nadal atrakcyjna dla imigrantów

 

Mimo ustawicznie spadających ostatnio cen ropy Norwegia nadal jest niezwykle atrakcyjnym krajem dla imigrantów – w tym również dla Polaków. Według ostatnich badań w Norwegii Polak może zarobić nawet dwa razy więcej niż w innych krajach Europy.

imigracja-norwegia

Gospodarka Norwegii w dużym stopniu uzależniona jest właśnie od ropy, która stanowi sztandarowy produkt eksportowy tego kraju przynosząc temu skandynawskiemu państwu ogromne dochody. W związku ze spadkiem cen tego surowca ekonomiści zaczynają bić na alarm strasząc poważnymi konsekwencjami – począwszy od spadku płac, przez wzrost bezrobocia na kryzysie na rynku nieruchomości kończąc. Norweski rząd jest jednak odpowiednio przygotowany na ewentualne problemy związane z niskimi cenami ropy. Pokaźne nadwyżki finansowe pozwolą rządowi tego kraju na stymulowanie gospodarki poprzez zwiększanie wydatków państwowych. Oczywiście taki mechanizm jest skuteczny jedynie w krótkim horyzoncie czasowym.

Polacy pracujący na terenie Norwegii nie powinni obawiać się ewentualnych perturbacji gospodarczych w tym kraju. Obecne stawki nadal są niezwykle atrakcyjne, a sam rynek pracy stanowi jeden z najlepszych w Europie. Przeciętne wynagrodzenie polskich imigrantów w tym kraju to ok. 130 koron na godzinę, co daje ok. 14 euro. Na tak wysokie stawki nie można liczyć w żadnym innym kraju Starego Kontynentu.

Jedynym problemem, z którym borykają się polscy imigranci jest nikła znajomość języka. Niewielu Polaków, którzy decydują się na wyjazd do tego skandynawskiego kraju zna język norweski chociażby w niewielkim stopniu. Niewiele osób decyduje się również na rozpoczęcie jego nauki zakładając, iż wystarczająca okaże się znajomość angielskiego. Być może to właśnie znajomość języka będzie jednym z kluczowych czynników decydujących w przyszłości o otrzymaniu pracy w Norwegii. Warto zatem zainteresować się jego poznaniem jeszcze przed wyjazdem do tego kraju i poszukiwaniem pracy. Z pewnością będzie to stanowiło istotną przewagę nad pozostałymi kandydatami i pozwoli przetrwać na rynku nawet w przypadku pogorszenia sytuacji gospodarczej tego kraju.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>