Czy warto brać pożyczkę w momencie problemów finansowych firmy?

 

pozyczka-a-problemy-finansowe-firmy

Finansowe perturbacje mogą dotknąć nie tylko budżet domowy, ale również firmowy. W drugim wypadku problemy mogą mieć jednak znacznie gorsze konsekwencje, ponieważ brak gotówki w kasie dotyka nie tylko samego przedsiębiorcę, ale również jego pracowników i kontrahentów. Czy w takiej sytuacji pożyczka jest dobrym wyjściem z sytuacji?

– Wzięcie pożyczki w celu podratowania finansów przedsiębiorstwa powinno się rozważać z punktu widzenia typu i rozmiaru problemów, które ją dotykają – mówi Łukasz Kuleta, Marketing Country Coordinator w Ferratum Bank. – Brak płynności może wynikać z przychodów niższych, niż zakładane, niespodziewanych wydatków, ale też problemów z odbiorcami produktów lub usług, którzy zalegają z płatnościami na naszą rzecz – dodaje.

Jeśli problemy finansowe mają przyczynę zewnętrzną, tj. ktoś zalega z należnymi naszej firmie płatnościami, starania o pożyczkę powinna poprzedzić próba rozwiązania sprawy z dłużnikiem. Zapłata nawet części długu może uchronić firmę przed koniecznością zaciągnięcia zobowiązania i narażania się na dodatkowe koszty.

Wewnętrzne problemy również trzeba rozwiązywać z rozwagą, na początek dokonując analizy aktualnego budżetu. Trzeba określić, jaka kwota jest konieczna dla zachowania bieżącego funkcjonowania firmy, a więc produkcji, wypłaty wynagrodzeń czy utrzymania placówek. Kolejnym etapem jest poszukiwanie oszczędności lub próba odroczenia pewnych opłat w czasie, z nadzieją na poprawę sytuacji w przyszłości. To, jakie oszczędności zamierzamy wprowadzić zależy w dużej mierze od potrzeb firmy, ale jeśli problemy są przejściowe, nie warto posuwać się do drastycznych rozwiązań, takich jak zwalnianie pracowników, ponieważ gdy sytuacja się poprawi, znów będą potrzebni.

Poszukiwanie oszczędności, cięcie kosztów i „dociskanie” kontrahentów są szczególnie ważne, jeśli firma zmaga się z długami wobec innych podmiotów – partnerów, banków czy skarbówki. Wtedy zanim podejmiesz decyzję o wzięciu kolejnego kredytu lub pożyczki, najpierw spróbuj negocjacji z wierzycielami. W większości przypadków obniżenie wysokości rat lub odroczenie płatności w czasie nie powinno być problemem, jeśli oczywiście do tej pory firma była rzetelnym płatnikiem.

Jeśli wszystkie wspomniane sposoby na zreperowanie firmowego budżetu zawiodą, jedynym wyjściem pozostaje pożyczka. Gdy w grę wchodzi niewielka kwota do szybkiej zapłaty, warto rozważyć wzięcie szybkiej pożyczki, która błyskawicznie zaradzi problemowi i wyciągnie firmę z tarapatów. -– Firmy pożyczkowe coraz częściej oferują pierwsze zobowiązanie za darmo, więc klient zyskuje podwójnie – tłumaczy Łukasz Kuleta z Ferratum Bank – Nie tylko dostaje pieniądze szybko i bez formalności, ale też nie musi za nie płacić. Żadna firmowa pożyczka nie oferuje tak dobrych warunków .

Firmy bardzo często biorą pożyczki, ponieważ to stosunkowo najłatwiejszy sposób zdobycia gotówki na przykład na inwestycje, które w założeniu mają zwrócić się z zyskiem. W przypadku problemów finansowych pożyczka również pozwoli złapać oddech, ale lepiej sięgać po nią w ostateczności, ponieważ w razie braków na koncie bywa wstępem do spirali zadłużenia, która może stać się początkiem końca firmy.

Może zainteresuje Cię również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>